گروه فناوری پرند، ارائه دهنده نرم افزار ITIL از جمله ServiceDesk Plus فارسی و Wendia POB. ارائه نرم افزار CRM vTiger فارسی. با ما تماس بگيريد: 88501357 - 88501358
منو

نرم افزارهای سفارش مشتری

گروه فناوری پرند با سابقه طولانی در تولید نرم افزار بر اساس نیازمندی مشتریان خود، توانسته است چارچوب توسعه نرم افزار خود (Parand Enterprise Application Framework) را بر اساس آخرین استانداردهای مهندسی نرم افزار بنا گذارد.


مدیریت پروژه ها بر اساس PMBOK

چارچوب استاندارد PMBOK را موسسه‌ای بین‌المللی و غیر انتفاعی با نام موسسه مدیریت پروژه تدوین کرده است. این استاندارد با تلاش گروه بسیار بزرگی از دست‌اندرکاران مدیریت پروژه گردآوری شده و مبنای تدوین آن نیز الگوهای موفق و تجربه‌های این اشخاص بوده است و نه تئوری محض. اولین پیش‌نویس استاندارد در سال ۱۹۸۷ میلادی و اولین نسخه نهائی در سال ۱۹۹۶ میلادی تهیه شد و نسخه‌های بعدی هر چهار سال یکبار و در سال‌های بعد ۲۰۰۰,۲۰۰۴,۲۰۰۸ میلادی منتشر شدند. آخرین نسخه آن، یعنی نسخه ۵، در اواخر سال ۲۰۱۲ منتشر گردید.

محتوای استاندارد

استاندارد پم‌باک ۴۲ فرآیند برای مدیریت پروژه معرفی می‌کند. ۴۲ نوع کاری که برای مدیریت هر نوع پروژه‌ای کافی است. در پم‌باک و اکثر استانداردهای دیگر، مدیریت پروژه از جنبه‌های تخصصی پروژه جدا می‌شوند، زیرا الگوی موفق این است که مدیر پروژه خود را درگیر مسایل تخصصی پروژه نکند. به خاطر این انتزاع، امکان شکل دادن به چهارچوبی کلی که برای هر نوع پروژه قابل استفاده باشد به وجود می‌آید.
برخی از فرآیندها اختیاری و اکثر آن‌ها اجباری هستند. تیم مدیریت پروژه باید فرآیندهایی که برای پروژه لازم هستند را در ابتدای کار مشخص کند و تعیین کند که هرکدام از آن فرآیندها به چه ترتیب در پروژه اجرا خواهند شد. در پم‌باک راهنمایی‌های زیادی در مورد هر فرآیند وجود دارد، ولی این راهنمایی‌ها برای عملیاتی ساختن آن‌ها کافی نیست و به همین خاطر شکل دادن به یک سیستم مدیریت پروژه کامل نیاز به تجربه و دانشی تکمیلی دارد که انتظار می‌رود در تیم مدیریت پروژه وجود داشته باشد.
۴۲ فرآیند مدیریت پروژه پم‌باک به دو شکل دسته‌بندی می‌شوند تا درک آن‌ها برای مخاطب ساده‌تر باشد. یک دسته‌بندی بر اساس گروه‌های فرآیندی و دسته‌بندی دیگر بر اساس حوزه‌های دانش است.

گروه‌های فرآیندی

گروه‌های فرآیندی، فرآیندهای پم‌باک را بر اساس توالی مفهومی آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. در پم‌باک ۵ گروه فرآیندی وجود دارد:

 • گروه فرآیندی آغازش، که برخی کارهای اولیه که برای شروع پروژه لازم هستند را انجام می‌دهد.
 • گروه فرآیندی برنامه‌ریزی، که برنامه‌ریزی پروژه را به عهده دارد.
 • گروه فرآیندی اجرا، که اجرای برنامه‌های پروژه را به عهده دارد.
 • گروه فرآیندی نظارت و کنترل، که مطابقت اجرا و برنامه را ارزیابی می‌کند.
 • گروه فرآیندی خاتمه، که برخی کارهای پایانی پروژه را انجام می‌دهد.

پس از آغازش پروژه، برنامه‌ریزی آغاز می‌شود. فقط بعد از این‌که برنامه‌ریزی اولیه پایان یابد می‌توان اجرای پروژه را شروع کرد. برنامه‌ریزی پروژه همچنان به کار خود ادامه می‌دهد تا همراه با اجرای پروژه دایما برنامه‌ها را بازنگری، اصلاح و تدقیق کند. گروه فرآیندی نظارت و کنترل همزمان با برنامه‌ریزی و اجرا کار می‌کند و وظیفه اصلی آن ارزیابی مطابقت اجرا و برنامه‌ریزی و پیشنهاد دادن اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه است. در نهایت پس از این‌که کارهای پروژه تمام شوند، تعدادی فرآیند برای خاتمه دادن به پروژه و تحویل رسمی آن انجام می‌شود.
اگر پروژه به چند فاز تقسیم شده باشد، تمام گروه‌های فرآیندی برای تک تک فازها تکرار می‌شوند.
هیچکدام از گروه‌های فرآیندی را نمی‌توان حذف کرد.

حوزه‌های دانش

دومین دسته‌بندی فرآیندها بر اساس حوزه‌های دانش است. حوزه‌های دانش فرآیندها را بر اساس نوع مهاتی که نیاز دارند تقسیم می‌کنند.

حوزه‌های دانش پم‌باک از این قرارند:

 • حوزه دانش مدیریت یکپارچگی پروژه
 • حوزه دانش مدیریت گستره پروژه
 • حوزه دانش مدیریت زمان پروژه
 • حوزه دانش مدیریت هزینه پروژه
 • حوزه دانش مدیریت کیفیت پروژه
 • حوزه دانش مدیریت منابع انسانی پروژه
 • حوزه دانش مدیریت ارتباطات پروژه
 • حوزه دانش مدیریت ریسک پروژه
 • حوزه دانش مدیریت تدارکات پروژه

در هر حوزه یکی از موضوعات مدیریت پروژه مدیریت می‌شوند. به عنوان مثال در حوزه مدیریت زمان شیوه مدیریت زمان مشخص می‌شود (شیوه برنامه‌ریزی، ارزیابی، گزارش‌دهی و …)، برنامه زمان‌بندی تهیه می‌شود، وضعیت زمانی واقعی و برنامه‌ریزی شده پروژه مقایسه می‌شوند، در صورت وجود انحراف اقدامات اصلاحی و پیش‌گیرانه پیشنهاد می‌شوند و …

PMBOK


تحلیل کسب و کار بر اساس BABOK

پیکره دانش تحلیل کسب و کار BABOK® : Business Analysis Body of Knowlege استانداری است بر گرفته شده از مجموعه­­ای از علوم در حوزه تحلیل کسب و کار، به همراه تجارب ارزشمندی که استفاده از آنها مورد پذیرش عموم تحلیلگران کسب و کار قرارگرفته است. این استاندارد توسط متخصصینی که آن را در پروژه­ها و فعالیت­های روزمره خود بکار برده­اند نوشته­ شده و رشد یافته است. استاندارد ®BABOK بخش های مختلف دانش تحلیل کسب و کار، فعالیت های مرتبط با آن و وظایف و توانایی های مورد نیاز جهت اجرای موثر در بحث تحلیل کسب و کار را در قالب ۶ حوزه دانش و یک بخش زیر بنایی تشریح می نماید. به کمک این استاندارد شما می توانید مباحثی از قبیل تحلیل­سازمانی، برنامه ریزی و مدیریت، استخراج، جمع آوری، مستند­سازی و اعتبار­سنجی نیازمندی­های یک سازمان و پروژه های درحال اجرای آن به همراه ارائه راه حل مناسب برای رفع نیازمندی­ها با هدف دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده را بصورت حرفه ای و علمی انجام داده و ریسک شکست پروژه های سازمانی را بویژه در حوزه مدیریت محدوده و محتوی پروژه و شناخت و کسب رضایت­مندی ذی­نفعان کلیدی به حداقل برسانید. در حال حاضر ویرایش ۲ از این استاندارد در ۳۱ مارس ۲۰۰۹ توسط ®IIBA ارائه گردید که انتشار نسخه ۲ آن با هدف توسعه یک چار چوب رایج در جهت درک و شناسایی عملی و بهتر مباحث تحلیل کسب و کار صورت پذیرفته است.

حوزه های دانش استاندارد : BABOK® Knowledge Areas

حوزه های دانش تعریف کننده آن می­باشند که از طرفی یک فرد شاغل در تحلیل کسب و کار چه چیزهایی را باید درک کرده و آشنا باشد و از طرف دیگر باید توانایی انجام چه وظایفی را داشته باشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که حوزه های دانش به عنوان فازهای یک پروژه مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه آنها به عنوان حوزه­های کمکی در جهت دسته بندی منطقی وظایفی که یک تحلیلگر کسب و کار باید در طول مدت زمان اجرای پروژه خود انجام دهد مورد استفاده قرار می­گیرند.

ویرایش ۲ از استاندارد ®BABOK دارای ۶ حوزه دانش می باشد:

 • نظارت و برنامه ریزی تحلیل کسب و کار : Business Analysis Planing and Monitoring
 • استخراج اطلاعات : Elicitation
 • تحلیل سازمانی : Enterprise Analysis
 • تحلیل نیازمندی ها : Requirements Analysis
 • اعتبار سنجی و ارزیابی راه حل : Solution Assessment and Validation
 • ارتباطات و مدیریت نیازمندی ها : Requirements Management and Communication

BABOK

توسعه نرم افزار بر اساس معماری سرویس گرا

برای توسعه نرم افزار روشها و مدلهای گوناگونی ارائه شده است. در گذشته مدلهای توسعه نرم افزار مبتنی بر روشهای برنامه نویسی ساختار گرا و پیمانه ای (مدولار) بوده است. یک تحول اساسی در گسترش فن آوری توسعه نرم افزار با معرفی روش شی ء گرا بوجود آمد. در این روش با تجزیه مسئله به اشیاء مستقل و مشخص و سپس تعریف دقیق آن اشیاء و اختصاص داده و روش (متد) به آن اشیاء نرم افزار شکل میگیرد. با ظهور مدل شیءگرا در توسعه نرم افزار، راه برای ایجاد نرم افزارهای عظیم هموار گردید. بهینه کردن کار گروهی در شکل تقسیم یک پروژه بین شرکتهای مختلف امکانپذیر شد. به دلیل معین بودن مشخصات دقیق اشیا، افراد و گروههای مختلف میتوانستند مستقلا روی بخشهای مختلف برنامه کار کنند. هر یک از بخشها به تنهائی مورد آزمایش قرار میگرفت و پس از اطمینان از صحت و کارائی در بدنه اصلی برنامه لحاظ میشد. اما باید توجه داشت که هنوز بخش زیادی از کار، تهیه کدها و برنامه های واسط بود که بتواند ارتباط میان اشیاء را برقرار سازد. با گسترش کاربردهای نرم افزار در تجارت و کسب و کار لزوم ایجاد  ارتباط بین نرم افزارهای مختلف اهمیت بیشتری یافت. نگرش جدید به اجزاء مختلف نرم افزار بمثابه سرویس ایده جدیدی بود که میتوانست این ارتباط را در زمان کوتاهتر و با هزینه کمتر میسر سازد.

SOA